Nevýhody digitálního nomádství ♡ Když cestování není jen růžové
Digitální nomádství je často zobrazováno jako dokonalý životní styl plný svobody, cestování a dobrodružství. Na sociálních sítích často vidíme oslnivé fotky digitálních nomádů, jak z pláže nebo exotické kavárny upravují své blogy, spravují online podniky atd. Ale jak to tak bývá, ani zde není všechno zlato, co se třpytí. V tomto článku se podělím o nevýhody, které mohou v životě digitálního nomáda vzniknout.
Předtím, než zahodíte klíče od bytu a stáhnete si aplikaci Skyscanner, zvažte tyto důvodů, proč byste se možná NEměli stát digitálním nomádem.
Není to pro každého
Digitální nomádství se může zdát jako ideální životní styl, ale rozhodně to není něco, co by vyhovovalo každému. I já, jako zastánkyně tohoto stylu života, mám dny, kdy si přeji, abych mohla jednoduše koupit letenku zpět do rodného města a vrátit se do svého původního, „normálního“ života. Mám dny, kdy se cítím hrozně osaměle (i když mám manžela, který je můj nejlepší kamarád a užíváme si spolu být 24/7), tak i ty sociální vazby občas chybí…
Problémy ve vztazích: nepodceňujte osamění
Jednou z největších nevýhod je udržování vztahů.
Digitální nomádství sice otevírá dveře k novým přátelstvím, ale často jsou to vztahy, které nevydrží test času. Když se pohybujete z místa na místo, není snadné najít někoho, s kým byste mohli navázat hlubší vztah. Konverzace s novými potkanými lidmi bývají často podobné: odkud jste, co děláte a zda nevíte o nějaké práci atd. Přátelství bývají povrchní a krátkodobá, a může vás postihnout pocit osamění a izolace.
Na jedné straně je vzrušující stále potkávat nové lidi, ale na druhé straně to může být velmi osamělý způsob života.
Po nějakém čase, kdy jste procestovali kus světa, vám začne neustále někdo chybět. Kamarádi, rodina, milovaná osoba – poznáváte sice nové lidi, ale nemůžete být všude najednou a s každým, koho máte rádi. Musíte neustále někoho opouštět a loučit se s nimi.
Problémy s udržováním stávajících vztahů
Dokonce i když jste v pohybu, život doma pokračuje bez vás. Přátelé a rodina oslavují narozeniny, svatby a další životní milníky, a vy nejste fyzicky přítomní, abyste se jich účastnili. Volání přes FaceTime nebo Skype může udržovat vztahy na určité úrovni, ale nenahradí osobní interakci.
Volání s rodiči a prarodiči přes FaceTime je fajn, ale co když babička spadne a potřebuje vaši pomoc? Jste tisíce kilometrů daleko a nemůžete být u ní, když vás potřebuje nejvíce. Například, nemůžete babičce pomoci s nastavením mobilu nebo navštívit starého přítele, když potřebuje vaši podporu.
Většinou vám vaše rodina nerozumí a nepodporuje tento životní styl, protože nejste u nich a jste daleko (alespoň u obou našich rodin, mé a mého manžela, to tak platí). Neustálé obhajování se, tlak od rodiny, abyste si vzali hypotéku, postavili dům, zasadili strom, dělali děti… Může to rodinné vztahy dost pokazit.
Nejste na dovolené, jste v práci
Zázračné fotografie z exotických lokalit, postované na sociálních sítích, často vytvářejí iluzi, že život digitálního nomáda je jednou velkou dovolenou. Ale je to tak? Když lidem řeknu, že odlítám do Malajsie, většině se vybaví palmy, nožky v písku na pláži a koktejly při západu slunce. Realita je taková, že za celý měsíc v Malajsii na ostrově Langkawi jsem byla v moři jen 2x! Často máme (stejně jako by jsme byli v Čechách) jen víkendy volné.
Práce je základním prvkem života digitálního nomáda. Bez ohledu na to, jak okouzlující je okolní krajina, váš pracovní den vypadá obvykle tak, že jste „přilepeni k počítači“.
Je třeba mít silnou vůli, abyste si udrželi pracovní morálku a pracovní rytmus, když jste na cestách. Já to mám spíše naopak. Mám v krvi workoholismus po mé prababičce a babičce a spíše mám pořád nějak pocit, že musím pracovat více a více. Nemáte pevnou pracovní dobu od do a je to spíše na vás, jak si to uděláte. Takže taky můžete skončit tak, že pracujete od nevidim do nevidim :D Kvůli časovému posunu také musíte často pracovat v nekřesťanských hodinách!
Digitální nomádství není o tom pracovat míň, je o tom pracovat jinak. Není to dovolená s notebookem, je to váš život a vaše práce, prostě jen v jiném, často nádherném, prostředí. Ale bez práce a vůle to nepůjde, takže jestliže se chystáte na tuto cestu, připravte se pracovat stejně tvrdě (možná i více), jako byste byli doma.
Je těžké si vždy najít ten správný pracovní prostor
Už to jsou skoro 3 roky, kdy jsme se rozhodli pro digitální nomádství. Na začátku naší cesty jsem začínala jen s jedním notebookem. To bylo celé mé pracovní místo. Pracovala jsem z gauče, postele, všude možně. Hlavně, kde to bylo pohodlné. Když už jsem s tím životním stylem začala, tak ať si to užiju, ne:D
Pohoda to byla, ale mé záda protestovaly víc než já na ranním budíku! Také to dost ovlivňovalo mou pracovní produktivitu. Dneska už jsem si svůj malý pracovní koutek „kancelář na kolečkách“ nabombila – jak můžete vidět na fotce. Když zapomenu jen jednu věc, jsem nesvá a pracuje se mi blbě.
Takže ty krásné fotky z pláže, to není vždy to, co to vypadá! Většina lidí si nebere na pláž ani telefon. Vedro a písek elektronice nedělá dvakrát dobře, tak proč si tam brát počítač? Je to nepohodlný, na displeji ve slunci nic není vidět a je vedro. Tento pohled na digitální nomádství je mnohdy idealizovaný a vzdálený realitě.
Pokud střídáte různé ubytování, tak ne vždy máte zaručený perfektní stůl a židly pro vaší práci. To ale mohou dnes už vyřešit coworkingová místa, který se všude rozrůstají a nejsou ani moc drahá. Já jsem takhle pracovala na Bali. Měli jsme levné a malé ubytování, ale platila jsem si měsíčně místo v místním coworkingu.
Nemluvě o neustálém hledání Wifi! I když se může zdát, že internet je všude, skutečnost je, že spolehlivá a rychlá Wi-Fi je často vzácná. A co je horší, nedostatek připojení vám může znemožnit práci, což může být pro digitálního nomáda fatální a hrozně frustrující. Zatímco turisté fotí památky, vy budete fotit hesla k Wi-Fi v kavárnách.
Nestabilita a nejistota
Nestálý příjem, nejistota o budoucnosti, nedostatek sociálního zabezpečení – to vše jsou věci, které mohou digitálnímu nomádovi komplikovat život.
Absence rutiny – Pro někoho může být absence rutiny vysvobozením, ale pro jiné je to zdrojem stresu a nejistoty. Rutina nám často dává strukturu a smysl, a bez ní se může život stát chaotickým. Na cestách je těžké udržovat pravidelný spánkový režim, stravování nebo dokonce cvičení.
Závěr
Život digitálního nomáda nabízí spoustu úžasných příležitostí, ale je důležité si uvědomit, že má i své stinné stránky. Jsem přesvědčená, že každý, kdo se rozhodne pro tento styl života, by měl být připravený i na jeho nevýhody. Pouze tak můžete být skutečně šťastní a naplnění na své nomádské cestě životem. Ono to kočovnictví je samozřejmě pro spoustu lidí taky jen fáze a jen velmi málo lidí to dělá opravdu dlouhodobě.
Je velmi důležité si uvědomit, jaké nároky tento styl života klade na vaše vztahy. Možná je třeba obětovat něco z osobního života, abyste mohli žít svůj sen. V konečném důsledku je na vás, abyste zvážili, zda jsou tyto oběti něco, co jste ochotni udělat.
Pokud byste neměli energii každý den v cizí zemi pracovat 9 hodin v kuse, zvažte si místo toho „job break“. To je doba, kdy se věnujete pouze cestování, aniž byste museli řešit pracovní povinnosti.
Klíčem k úspěšnému životu, ať už jako digitální nomád nebo ve stacionárním životě, je uvědomit si, co je pro vás osobně důležité. Vrátit se zase zpátky k tomu uvědomit si, co je pro mě důležitý, co chci dělat a jak chci žít.“ Myslím si, že je dobré si to na určitou dobu zkusit.… A pokud zjistíte, že digitální nomádství není pro vás, nezoufejte. Vždyť i život na jednom místě může být plný dobrodružství.
Jedno není nutně lepší než druhé; oba životní styly mají své výhody a nevýhody. Důležité je znát sebe sama, své priority a potřeby, a podle toho se rozhodnout. Nerozhodovat se dle druhých, ale dle sama sebe a svého vnitřního přesvědčení.
Video pracovního dne
- 3 prosince, 2023
- 3:50 am